Sektor nowoczesnych technologii rozwija się dynamicznie, ale ze zdecydowaną przewagą pracujących w nim mężczyzn. Ten globalny problem stał się powodem, dla którego działający przy ONZ Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny ustanowił Światowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w ICT. Z tej okazji 21 kwietnia br. na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej odbyła się konferencja dla kobiet zainteresowanych tą branżą.
Było to jedno z przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu „Dziewczyny w Nowych Technologiach”, zapoczątkowanego 4 lata temu przez Magdalenę Gaj – Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Celem tej inicjatywy jest zachęcanie dziewcząt oraz młodych kobiet do budowania swojej ścieżki kariery w sektorze ICT. Program stanowi odpowiedź na potrzeby rynku w zakresie pozyskiwania kobiet do pracy w firmach produkujących nowe technologie. Te wiedzą bowiem o tym, że najbardziej efektywne są zespoły mieszane.
– Jesteście na studiach związanych z branżą ICT i chciałabym, abyście w niej pozostały – tymi słowami prezes UKE zachęcała dziewczyny do podejmowania pracy w firmach z tego sektora. – Nowe technologie są dziś podstawą działania każdej firmy, a także naszego życia codziennego. Przedsiębiorstwa zajmujące się ich wytwarzaniem oparły się kryzysowi, będą się zawsze rozwijały i są dobrym miejscem pracy.
Według prof. Henryka Krawczyka, rektora PG, dzisiejsze technologie muszą być coraz lepsze, tańsze i bardziej przyjazne, a to stanowi wyzwanie dla ich twórców. Rozwiązaniem jest wykorzystanie potencjału kobiet, które często dokładniej wykonują pracę i potrafią dostrzec więcej szczegółów niż mężczyźni.
Jak zachęcać młode kobiety do podjęcia kariery zawodowej w sektorze ICT?
– Należy pokazywać przydatność technologii oraz to, że jej rozwój i praca nad wynalazkami jest interesująca i daje satysfakcję – powiedział prof. Krawczyk.
Głównym elementem projektu „Dziewczyny w Nowych Technologiach” jest konkurs skierowany do studentek kierunków ścisłych i technicznych, w którym można wygrać staż w jednej z największych firm technologicznych. Laureatki poprzednich edycji konkursu oraz przedstawiciele firm, które oferują staże w tegorocznej jego edycji, wzięli udział w zorganizowanym podczas konferencji panelu dyskusyjnym pt. ”IT to nie tylko programowanie". Pracownicy firm: Huawei Polska, Microsoft Poland, Motorola Solutions Polska, CISCO Systems, Ericpol, Sygnity, SAS Institute oraz Telewizja Polska S.A. mówili m.in. o tym, dlaczego warto skorzystać z oferty stażu w firmach związanych z nowymi technologiami. Dyskutowali także o preferencjach, oczekiwaniach i aspektach, na które zwracają uwagę pracodawcy u świeżo upieczonych absolwentów. Byłe stażystki, a dziś pracownice tych firm dzieliły się zaś swoimi doświadczeniami i opowiadały o drodze, jaką przeszły od stażu do obecnego miejsca w swojej karierze zawodowej.
Konferencji towarzyszyły warsztaty praktyczne, prowadzone przez partnerów projektu. Na ich stoiskach firmowych dziewczyny mogły zaś poznać szczegóły dotyczące warunków oferowanych przez nich programów stażowych.
Galeria zdjęć z imprezy znajduje się tutaj.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://wm3.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/cel-wiecej-kobiet-w-sektorze-ict